İLİMİZDE AHİLİK HAFTASI COŞKU İLE KUTLANDI

30. Ahilik Haftası Kutlamaları, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü, İl Kutlama Komitesi Üyeleri tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. Ardından İl Kutlama Komitesi Üyeleri, İlimiz Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ’ı, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin SÖZLÜ’yü ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Nihat SÖZÜTEK’ i makamında ziyaret etti.

İlk gün programının devamında, Ahilik Kültürünü toplumun her kesimine yaymak ve halka duyurmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde üstü açık araçla şehir turu yapılarak halka çiçekler dağıtıldı.

19 Eylül 2017 Salı günü, İlimiz Yağ Cami önünden, Mehteran Takımı eşliğinde törenin yapılacağı Büyük saat Meydanı önüne kadar esnaf ve sanatkârımıza ve halka çiçek dağıtılarak gidildi. İlin Ahisine, bu sene ilk defa seçilen İlin Kalfası ve İlin Çırağı’na ödülleri ile Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ tarafından gönderilen tebrik mesajları verildi. Törene katılan misafirlere Ahi yemeği, ayran ve tatlı ikram edildikten sonra Yöresel Halk Oyunları ve Mehteran Ekibinin gösterilerini misafirler ilgiyle izledi.2.gün programının sonunda esnaflara Ahilik Haftası anısına yaptırılan hediyeleri verilerek, hayırlı işler dileğinde bulunuldu.

20 Eylül 2017 Çarşamba günü İlimiz Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ’ın himayelerinde, Adana Mobilyacılar Sitesinde faaliyet gösteren tüm Esnaf ve Sanatkârlarımıza kahvaltı verildi.Ardından Sayın Valimiz, İl Kutlama Komitesi Üyeleri ile birlikte site içerisindeki esnafları ziyaret ederek Ahilik Haftası anısına yapılan hediyeleri takdim etti. 

Kutlamaların son günü akşamında, Ahilik Kültüründe; Bacıyan-ı Rum, yani Anadolu Bacıları adı verilen kadın Esnaf ve Sanatkârlarımıza, akşam yemeği verildi.