ADANA TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

“KOOPERATİF GİRİŞİMCİLİĞİ” ADANA İÇİN FIRSAT OLACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü, TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu ve Alman Kooperatifleri Konfederasyonu işbirliğiyle düzenlenen ‘Kooperatif Girişimciliği’ eğitimi yapıldı.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Ziyapaşa Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen eğitimin açılışında; Adana Valiliği  Vali Yrd. Azmi YEŞİL, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Arif Seymenoğlu, Adana Ticaret İl Müdür V.Adnan EKİZ, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Fazıl Özsoylu, TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esra Özden ve kursiyerler hazır bulundu.
 
ADANA’DA KOOPERATİF SAYISI YETERSİZ
Adana Vali Yardımcısı Azmi Yeşil;  liberal ekonomiyi ılımlı hale getiren kurumlar arasında yer alan kooperatiflerin gelişmedeki önemine dikkat çekti. “Adana’da yetersiz gördüğümüz kooperatif sayısını artırmayı, mevcutları da güçlendirmeyi hedefledik”  dedi. 

KOOPERATİFÇİLİK STRATEJİSİ İLE EYLEM PLANI 2012 YILINDA KAMUOYUYLA PAYLAŞILDI
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Arif Seymenoğlu, Türkiye’de kooperatifçiliğin geliştirilmesine yönelik ‘Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı’nın 2012 yılında kamuoyuyla paylaşıldığını söyledi. 

ADANA’NIN POTANSİYELİ GÜÇLÜ
Ticaret İl Müdür V. Adnan Ekiz de;  Temeli yardımlaşma ve dayanışma olan kooperatifçiliğin dünyanın en gelişmiş ülkeleri tarafından değerlendirildiğini söyledi. Eğitimler sonrası Adana’da farklı alanlarda kooperatifler kurulmasını arzu ettiklerini belirterek, “Özellikle kadın girişimcilerin kuracağı kooperatiflere destek olmaya hazırız. Adana’nın insan kaynağı ve potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’ye örnek güçlü kooperatifler kurulabilir” dedi.

EĞİTİM KATKISI ALMANYA’DAN 
Alman Kooperatifleri Konfederasyonu Türkiye Temsilcisi İfakat Gürkan da Türkiye’de kooperatifçilik bilincinin geliştirilmesine ve bu yöndeki kuruluş sayısının artmasına katkı sağladıklarını söyledi. İfakat Gürkan, “Türkiye’nin farklı kentlerinde eğitimler veriyoruz. Adana için çok heyecanlıyız. Çünkü katılımcı sayısı ve nitelik bakımından güçlü istekli bir kursiyer grubunu yanımızda görmekten çok mutlu olduk” şeklinde konuştu.
 
ADANA’YA YENİ FIRSATLAR
TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esra Özden. “Kooperatif Girişimciliği” eğitimine katılan her kursiyerin “Kurulacak bir kooperatife ortak olmak istiyorum.” talebinde bulunduğunu, bunun Adana için yeni bir fırsat anlamına geldiğini söyledi.